| Product |
EKKO EH15TH Moving Mast Walkie Reach Truck 3300 lb Cap., 216" Height
|
|---|---|
| Add To Cart | |
| Availability | Typically ships in 3-5 days |
| Price | $16,999.15 |
| Model | EH15TH |
| Overall width (in) | 41 |
| Turning radius (in) | 67 |
| Overall length (in) | 111.6 |
| EPS Steering Motor (V/W) | 24/200W |
| Lifting height (in) | 216 |
| Lift | Electric |
| Driving Motor (V/W) | AC 24V/2.5kw |
| Fork adjust width (in) | 8.7-28 |
| Free Lift (in) | 68” |
| Charger (V/A) | 24V/50A |
| Battery voltage (V/Ah) | 24V/270Ah |
| Load capacity (lb) | 3300 |
| Lowered mast height (in) | 97.3 |
| Lifting Motor (V/W) | 24V/3000W |
| Drive | Electric |
| Service Weight (lb) | 4915 |
| Reach Distance (in) | 19.7 |
| Fork size, Thick/Width/Length (in) | 1.4/4/45.2 |
| Load center distance (in) | 24 |
| Remove |