| Product |
EKKO EK18R-270LI Stand-Up NA Reach Truck 4000 lb Cap., 196"Lift Ht.
|
|---|---|
| Add To Cart | |
| Availability | Typically ships in 3-5 days |
| Price | $39,099.15 |
| Model | EK18R-270LI |
| Overall width (in) | 54.72 |
| Turning radius (in) | 75 |
| EPS Steering Motor (V/W) | Yes |
| Overall length/Extended (in) | 102.28 |
| Lifting height (in) | 196 |
| Lift | Electric |
| Driving Motor (V/W) | 48V/6000 |
| Fork adjust width (in) | 35.04 |
| Free Lift (in) | 53.15 |
| Charger (V/A) | 440V three phase48VDC/200A |
| Battery voltage (V/Ah) | 48V/350Ah Lithium |
| Load capacity (lb) | 4000 |
| Lowered mast height (in) | 96.42 |
| Lifting Motor (V/W) | 48V/11000 |
| Side Shifting Forks | 3 Way Valve |
| Drive | Electric |
| Service Weight (lb) | 8700 |
| Reach Distance (in) | 22.44 |
| Fork size, Thick/Width/Length (in) | 1.58/4.72/45 |
| Load center distance (in) | 24 |
| Remove |