| Product |
EKKO EA15E Semi-Electric Fork-Over Stacker 3300lbs. Cap., 119.3" Height
|
|---|---|
| Add To Cart | |
| Availability | Typically ships in 3-5 days |
| Price | $2,889.15 |
| Model | EA15E |
| Single fork width (in) | 5.9 |
| Turning radius (in) | 53.2 |
| Fork length (in) | 45.3 |
| Overall length (in) | 73 |
| Fixed leg width, single (in) | 5.9 |
| Extended mast height (in) | 140.5 |
| Overall width max (in) | 59 |
| Charger (V/A) | 12V/20A |
| Battery voltage (V/Ah) | 12V/120Ah |
| Lift Motor (V/W) | DC 12V/1500W |
| Load capacity (lb) | 3300 |
| Lowered mast height (in) | 81.8 |
| Lowered fork height (in) | 2.4 |
| Overall fork width (in) | 24.5 |
| Service Weight (lb) | 910 |
| Width between legs (in) | 12.75 |
| Fixed leg length (in) | 45.3 |
| Lifting height Max. (in) | 138 |
| Load center distance (in) | 24 |
| Remove |