| Product |
EKKO EK07S Counterbalance Walkie Stacker 1550lbs. Cap., 118" Height
|
|---|---|
| Add To Cart | |
| Availability | Typically ships in 3-5 days |
| Price | $8,557.80 |
| Model | EK07S |
| Driving Motor | AC 24V/0.75kw |
| Load capacity (lbs) | 1550 |
| Lifting height (in) | 118 |
| Overall width (in) | 34.5 |
| Drive | Electric |
| Lift | Electric |
| Turning radius (in) | 51 |
| Fork adjust width (in) | 8.3-25.2 |
| Lifting Motor | 24V/1.5kw |
| Lowered mast height (in) | 81.1 |
| Battery voltage | 24V/120AH |
| Service Weight (lbs) | 2090 |
| Fork size, Thick/Width/Length (in) | 1.4/2.9/42 |
| Internal Charger | 24V/20A |
| Overall length (in) | 84.7 |
| Load center distance (in) | 20 |
| Remove |