| Product |
EKKO EK14 Counterbalanced Walkie Stacker 3300 lb Cap., 118" Height
|
|---|---|
| Add To Cart | |
| Availability | Typically ships in 3-5 days |
| Price | $11,896.60 |
| Model | EK14 |
| Overall width (in) | 39 |
| Turning radius (in) | 57 |
| Lift speed,laden/unladen (in/s) | 4/5.1 |
| Mast/Fork carriage tilt forward/backward (in) | 2/5 |
| Extended mast height (in) | 155 |
| EPS Steering Motor (V/W) | 24/200W |
| Max.gradient performance, laden/unladen (in) | 6/10 |
| Lifting height (in) | 118 |
| Lowering speed, laden/unladen (in/s) | 5.3/4.7 |
| Lift | Electric |
| Driving Motor (V/W) | AC 24V/2500W |
| Fork adjust width (in) | 8.6-28.3 |
| Load center distance (lb) | 24 |
| Charger (V/A) | 24V/30A |
| Battery voltage (V/Ah) | 24V/210Ah (Side) |
| Lowered mast height (in) | 78 |
| Load capacity | 3300 |
| Overall length ( °) | 109 |
| Lifting Motor (V/W) | 24V/2500W |
| Wheel base (in) | 47 |
| Drive | Electric |
| Service Weight (lb) | 3740 |
| Free lifting height (in) | 4 |
| Fork size, Thick/Width/Length (in) | 1.4/4/45.3 |
| Remove |